Vicdanî Ret Açıklamamdır

Reddimdir:

Ben Dicle

Adımı Anadolu Kürdistan’ına bereket ve yaşam veren bir nehirden alıyorum. Benim için vicdanî ret yaşam ve düşünce biçimimin somut bir karşılığıdır.

Bu ret pratikte devletin kolluk kuvvetlerinin halka, erkeğin kadına ve eşinsel ya da trans bireylere, iş verenin işçiye, sermayenin doğaya uyguladığı meşrulaştırılmaya çalışılan şiddetin reddidir. Bu ret insan türünün boğazına bıçak dayadığı, bedenlerine tecavüz edip emeklerini sömürdüğü, köle olarak alıp sattığı diğer canlı türlerinin de yaşam ve var olma haklarını kapsayan ve yalnızca insan odaklı olmayan bir reddediştir. Benim reddim tüm canlılar nazarında öldürmeyi, yaşam alanlarını talan etmeyi, yok etmeyi, sömürmeyi, tecavüzü reddediştir.

Bu kararı almamda içinde bulunduğum hayvan özgürlüğü aktivizminin ve sütü sömürülebilsin diye doğumdan hemen sonra yavrusundan ayrılan ineklerin direnişlerinin, yumurtası için kafeslere tıkılan tavukların köleleştirilmiş dişiliklerinin ve iktidarın yatak odalarımıza, rahmimize, çocuklarımıza saldıran eril diline karşı barışı savunan kadınlarımızın rolü büyüktür.

Bir grup canlının sizinle aynı göz rengine, aynı ten rengine, aynı dile, aynı siyasi görüşe, aynı inanışa, aynı türe mensup olmaması bu canlılar üzerinde yok edici silahlarınızla yaşam haklarına saldırmanızı ve yaşam alanlarını işgal etmenizi, onları “siz” olmaya zorlamanızı hiçbir zaman haklı çıkartmayacaktır.

Son olarak şunu söylemek isterim ki, öldürmeyi reddetmek en temel haktır. Kimsenin eline zorla silah, bıçak verilemez. Kimse bir başkasını öldürmeye ve yok etmeye teşvik edilemez, zorlanamaz. Halkı bırakın askerlikten soğutmanın suç olmasını, asıl suçu; insanları birbirine düşürerek birbirlerinden nefret etmelerine ve birbirlerinin yaşam haklarına saldırmalarına sebep olan devlet politikaları ve bu politikaları döndüren siyasetçiler işlemektedir.

Özgür, kansız, sömürüsüz, savaşsız, birlikte yaşamı ve yaşamayı savunacağımız gelecek günlere olan özlemimle…

Dicle Ürünay

2 Comments

  1. Geri bildirim: Dicle Ürün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s