Göğüslerimiz Mi, Kalçalarımız Mı?

Feminizm ve Veganizm

Feminizm ile veganizm arasındaki bağlantı; toplumun kadına -bizim yaygınlaştırmak istediğimiz kelime olarak dişiye- biçtiği prodüktif yani üretici rolün, sadece bir döl yatağı olarak işlev görmekten sıyrılamaması, toplumsal baskılar neticesinde tacizin, tecavüzün, şiddetin gizli kalması, endüstriyel şartlarda; dişi tavukların birer yumurta makinesi, ineklerin ise birer düzenli tecavüz mağduru, önce yumurtasından ve sütünden sonra bedeninden yararlanılan birer nesne olarak konumlandırmaları şeklinde zuhur etmektedir.

kfcss-E236-55AB-2A5F

 

Süt: Tutsaklık, Hırsızlık, Cinayet, Tecavüz

Memeliler sadece hamilelik sonrası yavrularını beslemek üzere süt üretimi gerçekleştiren canlılar sınıfıdır. Süt endüstrisinde inekler, talebe arz oluşturmak kaygısıyla, süt üretimin devamlılığının sağlanması için, boğa spermi sürülmüş demir çubuklar ile tecavüze uğrayarak düzenli bir şekilde hamile bırakılırlar. Doğumdan hemen sonra buzağı, insanlar için paketlenecek olan “anne” sütünden içmesin diye, annesinden koparılır. Doğan buzağı erkek ise, süt endüstrisine bir katkı sağlamayacağı için doğrudan mezbahaya gönderilir.

Buzağı dişi ise, bedeni doğum yapmaktan yıpranana kadar sömürülmek ve son durak olarak mezbahalarda can vermek üzere süt çiftliğindeki yerini alır. Tecavüz ve cinayete dayalı sütler, satın alınan süt danası etleri, bu endüstriyel kıyımın ürünüdür.

bir inege nasil tecavuz ediliyor

“Defalarca tekrar eden zor kullanarak gebe bırakma, acı dolu doğumlar, sonu gelmeyen süt sağmalar ve ağır kayıplardan sonra ruhları teslim olur, vücutları yıpranır, sütleri ise kurur. Doğada bir ineğin daha yetişkinlik çağına gireceği bir yaşta bir süt sığırının hayatı bitmiştir. Süt “üretimi”seviyesi düşünce hem o hem de diğer “harcanmış” inekler öldürülmek üzere kamyonlara bindirilir. Bunların bazıları gebedir. Hepsi ama hepsinden süt gelmektedir hâlâ. Ölüme doğru ite kaka götürülürler, öldürüldüklere yere sütleri damlar… Bütün süt endüstrisi işleri, ki buna organik de dahil, bir anneye bir insanın yapabileceği en kötüşeyi milyonlarca savunmasız dişiye yapmak için vardır. Süt ürünleri tüketicileri bu pratiğe paralarıyla destek veriyorlar.”

Angel Flinn

inek

Yumurta: Tutsaklık, Regl, Katliam

Gün ışığı görmeyen kafesler içinde alt alta üst üste yaşayıp giden, çiftlik sahipleri için kuluçka makinesi ödevi gören tavuklar… Yapay aydınlatma ile günde en az iki kez yumurtlamak zorunda bırakılan, üreme döngüleri, hormonal yapıları bozulmuş dişiler…

forcedmolting

Işığın ve oksijenin zar zor ulaştığı bu kafeslerde, birbirlerini yaralamamaları için gagaları hadım edilen tavuklar, kesimhane ile yumurta üretimi arasındaki dengeyi sağlamak üzere çoğaltılırlar. Yumurtadan çıkan civciv erkek ise, yumurtadan çıktığı ilk gün ölüm ile tanışır. Çünkü erkek civcivler yumurtlamazlar ve çiftliklerde bulunmaları üreticiyi “zarara” sokar. Bu erkek civcivler bazen öğütücüye atılarak, bazen plastik poşetlerin içine koyularak bazen de gaz ile zehirlenerek ölüm ile tanışırlar. Hayatı kısa süreliğine bağışlanan erkek civcivler ise yumurta çiftliği ile anlaşmalı kişi ya da kişilerce çöpe atılmaktan, ezilmekten, zehirlenmekten kurtularak; soluğu kimyasal boyaların yanında, sonra da pazar tezgahlarında alırlar. İşte satın alınan yumurtalar, renkli civcivler bu ızdırabın ürünüdür.

 

6

Hayvana uygulanan şiddet, sömürü ve tecavüz; insan dişisine uygulanan şiddet, sömürü ve tecavüzü meşru kılarak, sürekliliğini sağlar. Feminist olmak bu sebeple vegan olmayı gerektirir. Şiddet; toplumsal dönüşümle, her alanda ortadan kalırılması, mücadele edilmesi gereken bir olgudur.

2

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s